A kórélettan tantárgy célja, hogy a hallgató az anatómia és élettan ismereteire alapozottan megismerje a kórfolyamatok lefolyását, annak külső és belső befolyásoló tényezőit, a kórfolyamatok kialakulásához vezető elsődleges kórokokat (etiológia) és a kórfolyamatok zajlásdinamikáját (pathogenezis). A kurzus keretében hangsúlyosan kerülnek feldolgozásra a szakirány profilját érintő kórfolyamatok, kórállapotok. Így elsajátításra kerülnek a kardiovaszkuláris, respiratórikus rendszerek kórfolyamatai, a kiválasztó szervrendszer, emésztőrendszer, neuro-endokrin szabályozórendszer és immunrendszer betegségei. Feldolgozásra kerül a gyulladás kórélettana, a szepszis és a sokszervi elégtelenség.

A tantárgy oktatói:

NOVÁK Miklósemail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
dr. med. habil. RADNAI Balázsemail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
dr. SCHISZLER Bence PhDemail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. (tantárgy intézeti felelőse)


KÓRÉLETTAN - MENTŐTISZT/ÁPOLÓ

A 2023/2024-as tanév I. félévének ütemezése:

Hét Időpont Oktató Téma
1.    

 

2.      
3.      
4.      
5.      
6.      
7.      
8.      
9.      
10.      
11.      
12.      
13.      


Tantárgyi információk

Hiányzások, mulasztások

Az előadások látogatása a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat (TVSZ) szerint kötelező! Az elfogadható hiányzás mértéke az órák 30%-a függetlenül attól, hogy az igazolásra kerül-e vagy sem. Ennek értelmében a távollétet igazolni nem szükséges! Az előadásokról történő távolmaradás nem pótolható. Amennyiben a hiányzások mértéke meghaladja a 30%-ot, a hallgató vizsgára nem bocsátható, félévi aláírást nem kaphat!

Félévközi számonkérések

Valamennyi oktatási héten, amikor előadásra kerül sor, a hallgatók a Moodle rendszerben heti kihívás feladatokat oldhatnak meg és blended learning anyagokat tanulmányozhatnak a hatékony vizsgafelkészülés érdekében. Egyes vizsgán számonkérésre kerülő tananyagegységek kizárólag blended learning keretében kerülnek átadásra, előadáson nem lesznek feldolgozva, így az egyéni felkészülési idő terhére ezen feladatok teljesítése javasolt! A kihívás feladatok és tananyagok az előadás végétől egy héten át érhetőek el a hallgatók számára. Az a hallgató, aki minden héten megszerzi a maximális pontot (10 pont/hét) a kollokviumi dolgozat vizsgapontjainak 20%-át megajánlott pontként megkapja! Ehhez valamennyi kérdést helyesen kell megválaszolni, ugyanakkor a próbálkozások száma nem korlátozott!

Félév végi számonkérés

A félév végén kollokviumi vizsgára kerül sor, mely írásban történik, tesztvizsga keretében. A 60 perce vizsgadolgozat anyaga a félév előadásainak Moodle felületen közzétett prezentációs anyaga és az ugyanitt elérhető blended learning tananyagok​. A vizsga során alkalmazott feladattípusok: nyitott kérdések (rövid kérdés - rövid válasz, 5 pont) egyszerű választás (1 pont), többszörös választás (2 pont), asszociációs feladat (1 pont), igaz-hamis feladat (1 pont), és ábrafelismerés (1 pont). Sikeres vizsga feltétele a megajánlott pontokkal együtt a vizsgapontok legalább 60%-ának elérése.​

Tananyag

Kötelező:

Oláh-Stromájer-Rácz-Radnai: Élettan-Kórélettan könyv PTE ETK
Radnai: Klinikai Kórélettan (oktatási segédanyag) Online elérhető: https://kortan.hu honlapon
Moodle rendszeren közzétet előadás prezentációk
Moodle rendszerben publikált oktatási anyagok

Ajánlott:

Gary D . Hammer, Stephen J. McPhee: Kórélettan – Bevezetés a klinikai orvostudományba (7. eredeti kiadás magyar nyelven; ISBN: 978-963-331-459-3) Semmelweis Kiadó és Multimédia Stúdió, 2018

 

Jó és élményteli tanulást, sikeres felkészülést és kitartást kívánunk!


KÓRÉLETTAN - DIETETIKUS

A 2023/2024-as tanév I. félévének ütemezése:

HAMAROSAN...